Детокс – какво представлява?

Нужен ли ни е или е поредната модна прищявка?
В днешно време детокс диетите са по-популярни от всякога.
Според някои изследвания детоксикиращите програми имат изключително големи ползи за здравето, според други обаче този модерен начин за прочистване на организма би могъл в по-голяма степен да навреди на тялото, отколкото за му помогне. Както винаги, истината е в баланса. Нека се убедим в това като претеглим ползите и потенциалните рискове от детокса.

Какво е детокс?

Детокс диетите обикновено са краткосрочни програми за здравословно хранене, предназначени да елиминират токсините от тялото ви. Тези диети обещават да пречистят кръвта и да изчистят всички вредни токсини, натрупани в организма. Детоксът е хранителна програма, чрез която се подпомага работата на детоксикиращите органи: черен дроб, бъбреци, лимфна система, бели дробове, стомашно-чревен тракт и кожа. Типичната детоксикираща програма включва период на гладуване, следван от строга диета, ограничаваща храненето само до плодове, зеленчуци, плодови сокове и вода. Понякога детоксикацията включва също билки, чайове, добавки за пречистване на дебелото черво или клизми. Някои от основните правила на детокс диетата:
 
  • Гладувайки давате почивка на всички органи и системи в тялото
  • Стимулирате черния си дроб, за да изчистите всички токсини, натрупани в него
  • Елиминирането на токсините става чрез отделяне на изпражнения, урина и пот
  • Подобряване на кръвообращението чрез физически упражнения
  • Осигурявате на тялото си здравословни хранителни вещества чрез консумация на пресни плодове и зеленчуци

    Съвременният човек непрестанно е изложен на влиянието на вредни токсини и химикали, които приема чрез околната среда. Те включват: замърсители, синтетични химикали, тежки метали и други вредни съединения, които са във водата, която пием, във въздуха, който дишаме и в храната, която консумираме ежедневно. Системите в организма ни допълнително се натоварват и от нездравословния ни начин на хранене, неправилното комбиниране на храни и тяхното приготвяне с вредни мазнини. В резултат от това често се наблюдават симптоми, които са ясна индикация, че ни е необходим детокс. Сред тях са: енергиен спад, главоболие, липса на концентрация, чести настинки, алергии, нарушено храносмилане, хормонални проблеми, болки в гърба, чупливи нокти, косопад и други. Някои изследвания твърдят, че детоксът помага и при различни здравословни проблеми, включително затлъстяване, автоимунни заболявания, хронични възпалителни процеси и синдрома на хроничната умора.

    Най-често срещаните начини за детоксикация на организма
    Повечето детокс диети включват поне едно от следните правила:
     
  • Глад в период от 1 до 3 дни.
  • Пиене на пресни плодови и зеленчукови сокове, смутита, вода и чай.
  • Пиенето само на специфични течности като подсолена вода или лимонов сок.
  • Елиминиране на храни с високо съдържание на тежки метали, замърсители и алергени.
  • Прием на добавки или билки.
  • Избягване всички алергенни храни, след което бавно ги въвеждате отново в менюто си.
  • Използване на лаксативи за прочистване на дебелото черво или клизми.
  • Редовни физически упражнения и практикуване на йога всеки ден.
  • Изключване на алкохола, кафето, цигарите и рафинираната захар от менюто.

    Детокс диетите се различават по интензивност и продължителност.

    Защо детоксът е модерен?
    Живеем във времена на Световна пандемия и здравето става все по-важно за съвременния човек. Натрупаните токсини отслабват имунната система, правят телата ни уязвими за вирусни и хронични заболявания. За всички нас прочистването и поддържането на здравословния ни начин на живот се превърна в приоритет.

    Колко ефективни са детокс диетите?
    Много хора съобщават, че се чувстват по-концентрирани и енергични по време и след детокс диети. Това подобрено благосъстояние обаче, може просто да се дължи на елиминирането на преработените храни, алкохола и други нездравословни храни и напитки от дневното меню. Освен това, чрез плодовете и зеленчуците, които консумирате по време на детокс, може да си набавите много жизненоважни витамини и минерали, които преди са липсвали в ежедневното ви хранене.

    Друга част от хората обаче, се чувстват зле по време на детоксикация.Това е така, тъй като повечето хора не се чувстват добре при нискокалорични, бедни на хранителни вещества диети. Потенциалните странични ефекти включват липса на енергия, ниска кръвна захар, болки в мускулите, умора, замаяност или гадене. Ако идеята за детоксикацията е да се отървете от вредните навици в храненето, можете да опитате „чисто“ хранене, фокусирано върху зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и свежи храни без допълнителна обработка. Този тип хранене е по-вероятно да ви даде продължителни резултати, особено ако го превърнете в навик и начин на живот.

    Ефект върху отслабването

    Натрупаните токсини в тялото често са причина за излишните килограми, също така и за появата на неприятния целулит, лошото състояние на кожата, ноктите и косата. Много малко научни изследвания обаче са се фокусирали върху процеса, при който детокс диетите водят до загуба на тегло. Въпреки че някои хора могат да отслабнат изключително бързо, този ефект се дължи по-скоро на загубата на течности и запаси от въглехидрати, а не на намаляването на телесните мазнини. Изгубеното по време на диетата тегло обикновено се възвръща бързо, след като преустановите пречистващата си програма. Ако детокс програмата ви включва сериозно ограничаване на калориите, това със сигурност ще доведе до загуба на тегло и подобряване на метаболитното здраве, но е малко вероятно да ви помогне да отслабнете в дългосрочен план.

    Безопасност и странични ефекти

    Преди да правите какъвто и да е вид детоксикация, е важно да обмислите възможните странични ефекти. Рязкото ограничение на калориите е опасно.
     
  • Краткосрочното гладуване и ограничения прием на калории могат да доведат до умора, раздразнителност и лош дъх.
  • Дългосрочното гладуване може да доведе до недостиг на енергия, витамини и минерали, както и до електролитен дисбаланс и дори смърт.
  • Методите за прочистване на дебелото черво, които понякога се препоръчват по време на детоксикации, могат да причинят дехидратация, спазми, подуване на корема, гадене и повръщане.
  • Някои детокс диети могат да представляват риск от предозиране на добавки, лаксативи, диуретици и дори вода.

    Кой е най-безопасният метод за детокс?

    Определено най-безопасният и приятен начин за детокс е чрез консумацията на пресни плодове и зеленчуци.
    Ето някои най-полезните плодове и зеленчуци, подпомагащи детоксикацията на организма:

    1. Зеленолистни зеленчуци
    Всички те са богати на хлорофил и ни помагат да изчистим токсините от околната среда, които се натрупват в организма. Те неутрализират действието на тежките метали, пестицидите и химикалите. Освен това подпомагат функцията на черния дроб.

    2. Зеле
    Залето съдържа малко калории и е много богато на витамини, микроелементи и много растителни влакнини. Съдържа и едно специфично съединение – сулфорафан, чрез което тялото се освобождава от токсините и вредните бактерии.

    3. Чесън
    Чесънът е естествен антибиотик, който предпазва от вирусни заболявания и е прекрасно средство за пречистване на организма.

    4. Цвекло
    Цвеклото е много богато на антиоксиданти. То предпазва тялото от натрупване на свободните радикали и абсорбира всички натрупани токсини. Сокът от цвекло има силен детоксикиращ ефект върху черния дроб.

    5. Леща
    Лещата съдържа растителните влакна, които почистват лигавицата на стомаха от натрупаните шлаки и токсини.

    6. Лимони
    Лимоните стимулират работата на черния дроб и храносмилателната система. Освен това повишават имунитета и намаляват теглото.

    7. Грейпфрут
    Грейпфрутът е богат на витамин С и антиоксиданти, понижава холестерола и подпомага храносмилането.

    8.Водорасли
    Водораслите подобряват храносмилането и изчистват токсините. Съдържат полезни витамини и минерали.

    9. Авокадо
    Чрез консумацията на авокадо, организмът произвежда глутатитон, който стимулира работата на черния дроб.

    10. Ябълки
    Богати на пектин, ябълките спомагат за изчистването на токсините, натрупани в храносмилателния тракт.

    11. Орехи
    Орехите са богати на аргинин – аминокиселина, която помага за детоксикацията на черния дроб.
  • Джинджифил - Богат на антиоксиданти, джинджифилът укрепва имунитета и действа детоксикиращо.
  • Боровинки - Боровинките съдържат голямо количество антоцианин, който е незаменим в борбата срещу свободните радикали. Те са богати и на детоксикиращи фитонутриенти, които подпомагат работата на черния дроб.
  • Зелен чай - Зеленият чай е чудесен антиоксидант. Той съдържа ценни катехини, които нормализират работата на черния дроб.Детоксикиращата диета може да бъде и много забавна, ако организирате дневното си хранене и по цветове.
    Специално разработените хранителни добавки в лилаво, червено, зелено и жълто са прекрасно решение за организиране на детокс програма в забързаното ежедневие на съвременния човек.

Други ПОЛЕЗНО