Да, слънцезащитата е изключително важна за поддържане на доброто здраве на кожата ни и е препоръчително да се използват всеки ден при излизане навън, независимо от сезона.
Но знаеш ли, че тази ежедневно използвана козметика крие и риск за здравето ти?
Причината за този риск са химичните филтри, използвани в най-разпространените на пазара слънцезащитни продукти. Тези химични съединения, макар и ефективни срещу UV радиацията, могат да бъдат опасни и в дългосрочен план да имат негативни последици върху здравето на човека. Ето защо:
- Химичните филтри могат да предизвикат алергични реакции при хора с по-чувствителна кожа, водейки до раздразнение, зачервяване, възпаления и обриви.
- Част от филтрите, като оксибензон, авобензон и октиноксат, могат да проникнат през кожата и да навлязат в кръвообращението. Проучвания са открили тези химикали в кръвта, урината и дори в кърмата, затова и съществува опасение относно натрупването им в организма с времето.
- Оксибензон е известен като ендокринен разрушител, тъй като има свойството да имитира естроген, което може да доведе до хормонален дисбаланс. Това е особено тревожно за уязвими групи като бременни жени и малки деца.
- Най-сериозните притеснения се свързват със способността да някои от химичните филтри да генерират свободни радикали при излагане на UV светлина и да влияят на хормоналните нива, което повишава риска от развитие на ракови образувания и репродуктивни проблеми.
За съжаление негативното влияние на химичните филтри не спира дотук. Когато слънцезащитни продукти с такива филтри попадат в морета и океани, доказано допринасят за избелването и увреждането на кораловите рифове. Оксибензон и октиноксат са особено вредни за морския живот. В последствие тези химикали се задържат в околната среда, натрупвайки се в морските организми и потенциално навлизайки в хранителната верига.
Все още няма дългосрочни проучвания за влиянието на всички използвани в козметиката химични филтри, но поне част от тях са доказано вредни. Затова е важно да проверяваш съставките на слънцезащитните продукти, които избираш за теб и семейството ти, като следиш да не съдържат Oxybenzone (Benzophenone-3), Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate), Avobenzon, Homosalate, Octocrylene, Octisalate.
Каква е алтернативата на слънцезащитата с химични филтри?
Запознати със споменатите по-горе рискове, потребителите се насочват към слънцезащита с минерален филтър от титанов диоксид, цинков диоксид или комбинация от двете.
Тези продукти покриват повърхността на кожата, действайки като физически блокер чрез отклоняване и разпръскване на UV лъчи. Тъй като блокират UV лъчите на повърхностно ниво, минералната слънцезащита предпазва както от UVA, така и от UVB лъчи.
Важно е да знаеш, че тази слънцезащита остава на повърхността на кожата, не попива в нея и може лесно да се отмие или изтрие, което налага необходимостта от често повторно прилагане.
Слънцезащитни продукти с минерални филтри може да разгледаш по-долу: