Пектин – свойства и приложение

Сещаш ли се, коя e една от първите забавни рими, които се учат в часовете по английски? An apple a day keeps the doctor away! Да, точно за ябълки ще си говорим днес или по-точно за един специален въглехидрат, който се съдържа в тях – пектин.

Всъщност пектин в по-малки количества можем да намерим и в много други плодове, като грейпфрут, портокал, дюля, кайсия, праскова, фурми, както и в някои зеленчуци, бобови и кореноплодни (червено цвекло, моркови, репички, грах, чушки, зеле, тиквичка и патладжан).

Интересен факт е, че една ябълка е по-богата на пектин в изпечено състояние отколкото в сурово.

Какво точно е пектин?

Това са разтворими фибри, ĸoитo ce нaмиpaт в cтeнитe нa pacтитeлнитe ĸлeтĸи. Пектинът е известен с благотворното си влияние върху храносмилателната и отделителната система, като вещество изчистващо токсините и холестеролните натрупвания.

Той може да се намери под формата на суха смес в повечето хранителни магазини или да бъдe извлечен от ябълки в домашни условия.

В ЗЕЛЕН предлагаме 3 вида пектин, всеки от които е обособен на дози за по-лесен прием.

А за ентусиастите, които са решили да си го направят вкъщи, ето и рецептата в 4 стъпки:
1. Един килограм здрави, узрели домашни ябълки се измиват, подсушават и нарязват на едри кубчета без да се отделят семки и обелки.
2. Нарязаните ябълки се оставят да врат в дълбока тенджера с 120 мл. вода в продължение на 30 минути при постоянно бъркане до получаване на пюре.
3. Пюрето се оставя да изстине и се прецежда през тензух или марля.
4. Прецедената течност се излива в голяма тава и се пече за 6 часа на 80-100 градуса докато се изпари водата.
Полученият кафяв прах е пектин и може да се използва директно или да се замрази, за да остане годен за консумация до 1 година. Съхранява се на тъмно и прохладно.

За какво се използва пектина?

Приложенията на пектина са в две посоки – кулинария и грижа за здравето.

Ние ще започнем със свойствата му като желиращ агент, особено известен при направата на конфитюри. Използва се и за сгъстител в хранителната промишленост, като на етикетите ще го срещнеш под номер Е440. Специално за домашни сладка, цитрусовият пектин е по-подходящ от ябълковия, защото успешно сгъстява плодовия сок без нужда от дълга термична обработка и изваряване. И все пак желирания ефект на пектина не е толкова силен като този на агар-агар. Имай го предвид, ако решиш да забъркваш някой десерт. 🙂

 
Споделяме и начина на приготвяне на сладкото, което скоро планираме да забъркаме по насоки от майката на Вили от нашия зелен отбор.
Продукти:
1 кг. измити и почистени ягодки
300 гр. кафява захар
20 гр.пектин
100 мл. лимонов сок
20 листенца прясна мента, нарязани на ситно
Приготвяне:
Почистените ягоди се подготвят като се замразяват във фризер и след това размразяват в хладилник. Студените плодове се изсипват в тенджера на среден огън, заедно с 200 гр. кафява захар. Сместа се бърка непрекъснато, докато захарта се разтопи. Отделно останалата захар се смесва добре с пектина и малко вода и се прибавя в тенджерата. Сместа се бърка непрекъснато докато заври отново и към нея се добавят лимоновия сок и ментата. След още едно кипване, сладкото е готово за прибиране в бурканчета, докато е все още горещо.


Сигурно що се отнася до здравословните му ползи, свързваш пектин с отслабване, но всъщност загубата на мазнини е по-скоро страничен ефект от другите му “вълшебни” свойства, балансиращи процесите в организма. Ето как действа пектинът:

– Улеснява храносмилането – Пектинът е изключително богат източник на разтворими фибри, благодарение на което подпомага храносмилането. Освен, че стимулира този процес, той почиства стомаха от отпадни вещества и спомага за възстановяването на раздразнена и наранена лигавица.

Типично за всички фибри е попадайки в стомаха да дават усещане за ситост.
Затова и често се използват като средство за подтискане на апетита.


– Подпомага перисталтиката – Спокойно можем да наречем пектина естествен пребиотик. Попадайки в чревния тракт, освен че стимулира перисталтиката, се грижи и за благоприятна среда за развитие на добрата микро-флора. Способността на пектина да абсорбира токсините е едно от важните му свойства за поддържане здравето на чревния тракт.

– Детоксикира – Ябълковият пектин е един от най-предпочитаните варианти на естесвени фибри, именно поради абсорбиращите си свойства. Ябълката сама по себи си е известна като плод-чистач на организма именно заради пектина. Tой свързва и извежда от тялото молекули на тежки метали, пестициди, радиоактивни елементи и други вредни компоненти.

– Подобрява метаболизма – Пектинът дава възможност на организма да се освободи от натрупани затормозяващи го вещества. Освен че спомага за цялостно изчистване на кръвоносните съдове и предпазва от натрупване на плаки и образуване на холестерол, пектинът забавя всмукването на мазнини и глюкоза. Ето защо е известен като природно средство за поддържане здравето на кръвоносната система и нормалните нива на кръвно налягане.

Това са най-ключовите свойства на пектина, но действето му в човешкия организъм е комплексно. Тъй като всички системи в организма ни са свързвани, благоприятният ефект от приема на пектин се усеща най-вече върху храносмилателната система, особено при хора с неразположения на стомаха и червата, но при редовна употреба се вижда подобряване на функциите и на други нива в организма.


Нашият съвет – Започни деня с 10 g пектин и чаша чай! 🙂 Така освен, че подпомагаш пречистването на тялото си и стартираш метаболизма си, ще почувстваш и ситост, която ще позволи на организма ти да се събуди по-бързо

Други ПОЛЕЗНО